I ten nejkrásnější byt s nejdražším nábytkem je bez květin studeným skladištěm.
Navigace: Africké fialky > O pěstování > Choroby a škůdci

Choroby a škůdci

 

Choroby

  • Virová bronzovitost – Přenašeči této choroby jsou třásněnky, které také řadíme mezi škůdce afrických fialek. Příznaky jsou různé. Většinou rostlina přestává růst, deformuje se jí čepel a odumírají listy.

  • Padlí saintpaulie – Tato choroba se nevyskytuje výhradně jen u afrických fialek, ale napadá širokou škálu ostatních rostlin. Její příčinou je houba, která vytváří na listech bílý povlak. Nejvhodnější ochranou je postřik rostlin.

  • Hniloba kořenového krčku – Je způsobována houbami rodů Phytophthora a Pythium. Její přítomnost se projevuje žloutnutím, chřadnutím a rychlým odumíráním rostliny. Kořeny, kořenové krčky a báze řapíku hnědnou a hnijí. Šíří se prostřednictvím výtrusů. Houba, která způsobuje odumírání mladých rostlinek a řízků, se nazývá Rhizoctonia solani (kořenomorka bramborová). Šíří se pouze podhoubím a způsobuje černání kořenového krčku.

  • Botryotiniová skvrnitost – Dříve nazývaná jako plíseň šedá. Napadá květy, listy i poupata. Na zelených částech rostliny se nacházejí šedohnědé skvrny. Na jejich povrchu se tvoří konidie, kterými se plíseň šíří. Plíseň vytváří na odumřelých částech sklerocia, jež slouží k přečkání nepříznivých období. Šíření plísně je podporováno vlhkostí prostředí, nedostatečnou výměnou vzduchu, velkým množstvím dusíku v substrátu a špatnými světelnými podmínkami. Je také třeba dbát o absolutní čistotu nádob a odstraňování všech odumřelých částí rostliny.

Škůdci

  • Háďátko skleníkové – Tento parazit z kmene hlístic způsobuje žluté vodnaté skvrny ostře ohraničené žilkami. Žije v listech a zde také klade svá vajíčka. Vhodnou ochranou proti háďátku je sterilizace půdy.

  • Třásněnka západní – Dospělci třásněnky jsou 1 mm velcí, mají žlutou až hnědou barvu a šíří se letem. Třásněnka vytváří světlé skvrny na listech a někdy způsobuje deformaci listů. Vajíčka klade na povrch rostliny, ale larvy žijí hlavně v květech. Třásněnka také může přenášet virovou bronzovitost.

  • Roztočík jahodníkový – Tento roztoč způsobuje zakrňování rostlin, hnědnutí listů a jejich deformace. Žije na spodku listů a vysává z nich buněčný obsahJe nutné ošetřit celou sbírku, a to akaricidním přípravkem Vertimec 1,8 EC nebo Sanmite 20 WP.

  •  

 
© renata-zelenkova.netstranky.cz - Web vytvořen a provozován prostřednictvím služby netstranky.cz